piątek, 29 marca 2013

Wszystkiego najlepszego z okazji świąt Wielkanocnych!





Wszystkiego najlepszego z okazji świąt Wielkanocnych życzy ekipa 


Moc prezentów od zajączka
co koszyczek trzyma w rączkach
Wielu wrażeń, mokrej głowy
w poniedziałek dyngusowy.
Życzymy jaja święconego
i wszystkiego najlepszego!


źródło: http://www.huraganzabrze.evbox.pl/2012.html

niedziela, 24 marca 2013

Inwestycje rowerowe w Warszawie












inwestycje rowerowe w warszawie

Rowerowa Warszawa ciągle się rozwija. W zeszłym roku niezwykle udany debiut zaliczył system wypożyczalni rowerów miejskich Veturilo. W tym, powitamy  w naszym mieście nowe kilometry rowerowych tras. A na dalszą przyszłość zaplanowano kolejne ciekawe inwestycje.


źródło: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/nowe_
sciezki_rowerowe_w_warszawie_188561.html
Stołeczny ratusz zapowiedział, że w roku 2013 w Warszawie powstanie 17 kilometrów ścieżek rowerowych. Oczywiście mogłoby być ich więcej. My jednak nie narzekamy bo zdajemy sobie sprawę, że przy ograniczonym budżecie takie inwestycje będą powstawały stopniowo. Cieszymy się, że władze miasta zauważyły rosnące zapotrzebowanie na tego typu infrastrukturę. Najdłuższy nowy odcinek będzie miał aż 6 kilometrów i dotrzemy na nim aż do samej granicy Warszawy. Będzie biegł wzdłuż Wału Zawadowskiego. Nowe ścieżki powstaną również w centralnych punktach miasta. Jedna z nich połączy plac Konstytucji z ulicą Batorego. Każdy nowy metr trasy dla dwukołowców to powód do radości! :)

Źródło: http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/775178,
sciezki-rowerowe-w-warszawie-mapa,id,t.html
W 2014 roku czekają nas dalsze nowości. Te trasy to prawdziwa gradka dla lubiących dłuższe rowerowe wyprawy. W ramach inwestycji „Pedałuj i Płyń” powstanie trasa rowerowa mierząca ponad 26 kilometrów! Powstanie szlak rowerowy ciągnący się lewym brzegiem Wisły aż od Łomianek do granicy Warszawy z gminą Konstancin Jeziorna. Co to oznacza? Wspaniałe, długie wycieczki wzdłuż stolicy! Zdecydowanie już nie możemy się doczekać. Z pewnością Nadwiślański Szlak rowerowy – bo tak będzie nawyzywać się rowerowa część tej inwestycji – będzie to perełką wśród rekreacyjnych możliwości spędzania czasu w naszym mieście. O wszystkich aspektach projektu możecie przeczytać na tej stronie http://europa.um.warszawa.pl/projekty-miejskie/warszawski-wezel-wodno-rowerowy-pedaluj-i-plyn-bike-sail-etap-i

Oczywiście warto również wspomnieć, że nowy sezon oznacza również rozszerzenie systemu Veturilo. Rozrośnie się on ponad dwukrotnie! Postanie aż 70 nowych stacji, które zawitają do nowych dzielnic. Chcemy jeszcze więcej ale i tak uważamy, że system ten jest jedną z najlepszych rzeczy jaka ostatnio przytrafiła się warszawskiej społeczności. 

sobota, 16 marca 2013

Prawo prawem ale uważać ma rowerzysta













Prawo prawem ale uważać ma rowerzysta

Wydawać by się mogło, że kiedy prawo jest ustalone nie ma już miejsca na dywagacje, nieporozumienia czy zawiłe interpretacje. Polskie prawo nie poddaje się jednak takim zasadom. Doskonałym przykładem na potwierdzenie tej tezy jest ostatnia rowerowa kampania Lidla i Komendy Głównej Policji.

Sieć sklepów Lidl postanowiła zainaugurować sezon rowerowy w swoich sklepach. Żeby nie była to po prostu kolejna oferta akcesoriów i odzieży rowerowej postanowiono okrasić ją kampanią informacyjną dotyczącą bezpieczeństwa rowerzystów.


źródło: http://www.motofakty.pl/tag/bezpieczenstwo-rowerzystow/
Idea sama w sobie jest bardzo zacna, podoba nam się i chcemy aby pojawiało ich się więcej. Warunek? Muszą być mądre, co niestety Lidlowi i Komendzie Głównej się nie udało. Dlaczego? Ponieważ w ramach kampanii policja informuje rowerzystów, że dla własnego bezpieczeństwa powinni zawsze zatrzymywać się przed wjazdem na skrzyżowanie. Zawsze! Nawet sytuacji kiedy ma pierwszeństwo! Społeczność rowerowa zawrzała. Również naszym zdaniem, sytuacja w którym policja podpisuje się pod stwierdzeniami, które sugerują ignorowanie obowiązującego prawa jest szkodliwa. Rowerzysta powinien czuć się pewnie w sytuacjach w których prawo jest po jego stronie. Jeśli mam pierwszeństwo przejazdu – zachowuje się tak jak bym miał pierwszeństwo przejazdu. Czy wyobrażamy sobie sytuacje w której, jadąc ulicą, rowerzyści mając zielone światło na skrzyżowaniu zatrzymują się? Byłaby to sytacja bardzo groźna dla samego rowerzysty! Poza tym wydaje nam się, że takie stwierdzenie ze strony organu, który powinien prawo egzekwować dają pole do popisu tym, którzy nie szanują innych na drodze. Kierowca, który potrąci rowerzystę dostaję w rękę argument – „przecież rowerzysta powinien się dla własnego bezpieczeństwa zatrzymać przed każdym skrzyżowaniem!”.

źródło: http://www.prw.pl/articles/view/26053/bezpieczenstwo-
rowerzystow-maleje
Na komendę Główną Policji polała się fala krytyki. Co więcej, zapytany o to czy kampania rowerowa Lidla faktycznie odzwierciedla zdanie Policji na temat tego, jak powinni zachowywać się na drodze rowerzyści, rzecznik Komendy Głównej podtrzymał opinie zawarte w kampanii.

Naszym zdaniem względy bezpieczeństwa przy poruszaniu się na rowerze to podstawa. Uważamy jednak, że nie tędy droga. Aby wszyscy czuli się bezpieczniej na ulicach potrzeba jest edukacja kierowców i rowerzystów. Edukacja na najwyższym poziomie a nie taka, która zaklina rzeczywistość i sytuacje nas w świecie w którym, przepisy sobie a ludzie sobie.

Kierowco! Może nie poruszasz się po mieście na rowerze. Może wydaje Ci się, że Ciebie te problemy nie dotyczą. Czy jednak żaden z Twoich przyjaciół nie wsiada czasem na rower dla przyjemności czy sportu? Może sprawiłeś właśnie pierwszy rowerek swojemu dziecku? Pamiętaj! Bezpieczeństwo jest ważne dla wszystkich. Respektowanie prawa i szacunek dla innych uczestników ruchu to nie tylko kwestia kultury, to obowiązek nasz wszystkich!

sobota, 9 marca 2013

Nowa jakość dla Twojego roweru










Nowa jakość dla twojego roweru

Nie ma już chyba osób, które nie zauważyły jeszcze, że kultura rowerowa w polskich miastach przeżywa swój renesans. Rowerzystów jest co raz więcej. Dwa koła stały się najlepszym wyborem dla ceniących sobie czas, wygodę, zdrowie i pieniądze. Rowerem do szkoły, pracy, na zakupy i po przyjemność. Mentalność się zmieniła. Za rowerzystami (trochę łapiąc zadyszkę) próbuje nadążyć rowerowa infrastruktura.

źródło: http://blog.zw.com.pl/blog/archives/839
Nie bądźmy kompletnymi malkontentami. Wiele jeszcze można polepszyć ale dużo zostało już zrobione. Przede wszystkim zachwycają wyrastające jak grzyby po deszczu ścieżki rowerowe. Często zaczynają się znienacka i prowadzą donikąd. Bywają także opatrzone krawężnikiem tak wysokim, że zjeżdżając z niego można postarać wykręcić jakiś ciekawy rowerowy trik, sytuacja wygląda mniej zabawowo kiedy trzeba pod coś takiego podjechać. Niekiedy problemem staje się materiał z którego wykonano ścieżkę – nieśmiertelna kosatka bauma. Dłuższa jazda po niej sprawia, że nie jesteśmy się w stanie skoncentrować na własnych myślach:) Jednak Miastu Stołecznemu Warszawa, trzeba przyznać, że wyczuwa w powietrzu rowerowe wibracje i ścieżek jest co raz więcej. Przykład? Z naszego podwórka – przez Park Szczęśliwicki można tej wiosny przejechać piękną, asfaltową ścieżką rowerową z każdego zdarzenia.

źrodło: http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,12266342,Kara_dla
_operatora_Veturilo___Poczatki_sa_trudne_.html
Jesteśmy również wielkimi fanami miejskiego roweru. System Veturilo zadebiutował w Warszawie dopiero w zeszłym roku ale zdążył zjednać sobie ogromne rzesze zwolenników. Dodatkowo miasto zadbało o to, żeby stacje wypożyczalni powstawały w miejscach w których będą najlepiej służyć mieszkańcom. Dzielnica Ochota uruchomiła na początku tego roku ankietę, w której mieszkańcy sami mogli wybrać lokalizację niektórych stacji, które powstaną na wiosnę w tej dzielnicy. W tym roku Veturilo miało zacząć działać już 1 marca. Niestety pogoda pokrzyżowała te plany i na miejski rower musimy jeszcze troszkę poczekać. Na szczęście jesteśmy cierpliwi.

źródło: http://sustainablecitiescollective.com/joepeach/22157
/ideas-cities-spatially-and-functionally-innovative-bicycle-parking
Coś czego zdecydowanie brakuje – miejskie stojaki rowerowe albo nawet całe rowerowe parkingi. Takie miejsca w ogóle nie funkcjonują. Jeśli chcesz udać się rowerem do sklepu musisz liczyć na to, że jego właściciel zadba o infrastrukturę w ogóle swojego sklepu. Jeśli nie to pozostają znaki drogowe, barierki. Na szczęście wielu właścicieli sklepów zrozumiało, że organizując przed swoimi sklepami galeriami handlowymi) parkingi rowerowe albo po prostu porządne stojaki. Stojaki pojawiają się również pod szkołami, uczelniami. Jednak pod moją ulubioną biblioteką publiczną rower nadal trzeba przypinać do barierek od podjazdu dla wózków. Tutaj wiele jest jeszcze do zrobienia. Wierzymy jednak, że wszystkie słabe punkty da się nadrobić.

Chcielibyśmy, żeby rowerzyści nie tylko przestali być traktowani jak obywatele drugiej kategorii. Uważamy, że powinno ich się traktować lepiej niż przeciętnego obywatela :) W końcu rowerzysta oszczędza miastu korków, zanieczyszczeń środowiska, pieniędzy na opiekę zdrowotną (rower = samo zdrowie). Jeśli więc miasto planuje postawienie rowerowych parkingów to domagamy się naprawdę wysokiego standardu! Niech parkingi rowerowe będą zadaszone i w obrębie pola widzenia jakiejś miejskiej kamery. Wiaty rowerowe świetnie wkomponowały by się w miejski krajobraz. Jeśli czytają nas osoby decyzyjne, apelujemy o nową, lepszą jakość dla rowerzystów!

Zainspirowani parasolami rowerowymi, których zdjęcie zostało wrzucone na nasz profil na Facebooku stworzyliśmy nowy produkt. Oto nasze wiaty rowerowe: