sobota, 24 listopada 2012

Skąd się wziął i jak powstawał rower?











Skąd się wziął i jak powstawał Rower?

W 1974 roku pośród notatek Leonarda Da Vinci znaleziono szkic wehikułu, wyraźnie przypominającego rower. Pojazd posiadał mechanizm korbowy, łańcuch i zębatkę no i najważniejsze – kierownice i dwa koła podzielone szprychami. Niestety rysunek pozostawał w ukryciu i nie miał nic wspólnego z powstaniem roweru prawie trzysta lat później. Leonardo! Jak mogłeś? Cieszylibyśmy się rowerami trzy wieki dłużej!

Wehikuł Leonarda Da Vinci
źródło: http://blog.mhmg.pl/bicykle-i/
W 1816 roku baron Karl von Drais de Sauerbrun zbudował maszynę napędzaną przez siłę kierowcy. Są to najstarsze odnalezione przekazy o rowerze. Maszyna była jednak dość prymitywna – aby się na niej poruszać trzeba było odpychać się nogami od podłoża. Wehikuł był również wyjątkowo ciężki, powodowało to, że nie rozwija zawrotnej prędkości – co najwyżej 10km/h. Oryginalny egzemplarz „biegmaszyny” (bo tak twórca nazwał swoje dzieło) zachował się do dziś i można go oglądać w muzeum w niemieckim Karlsruhe.


"Biegmaszyna"
źródło: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:ZweiRadMu
seumNSU_Draisine1.JPG&filetimestamp=20061230231345
Rower z układem napędowym zaistniał dopiero w 1839 roku w Szkocji, stworzony po latach prób przez kowala Kirkpatricka MacMillana. Pojazd nie miał jeszcze pedałów jakie znamy w dzisiejszym kształcie. Ciekawostką jest fakt, że w trakcie pierwszej podróży konstruktora tłum chętnych do oglądania pojazdu poturbował dziecko – pierwsza wyprawa rowerowa skończyła się więc dla MacMillana grzywną za zakłócanie porządku.

Rower MacMilana
źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/File:MacMillan_Bicycle_Rev.jpg

Pedały pojawiły się w konstrukcjach roweru dopiero w 1861 roku za sprawą braci konstruktorów pochodzących z Francji. Napęd w tym pojeździe znajdował się w przednik kole. Rower w takim kształcie zaczynał zjednywać sobie wielu zwolenników i już w 1868 roku odbył się pierwszy wyścig rowerowy sponsorowany przez samego cesarza Napoleona III.

Michaux - pierwszy rower z pedałami
źródło: http://www.electric-bicycle-info.com/who-invented-the-bicycle.html

Mówiąc o historii roweru nie można nie wspomnieć o, tak zadziwiających nas w dzisiejszych czasach, rowerach z olbrzymim przednim kołem. Są one pomysłem brytyjskim, skonstruowanym przez Jamesa Starleya – nazwanego potem „ojcem przemysłu rowerowego” Przeciętna masa takiego roweru wynosiła 25-30 kilogramów. Osiągało się dzięki nim prędkość nawet 40 km/h. Samo ogromne koło mogło mieć nawet 150 cm średnicy i było dostosowane do długości nóg jeżdżącego. Starley zbudował też przekładnie dzięki której jeden obrót pedałami skutkował dwoma obrotami koła.

Rower Starleyaźródło: http://100comedyclips.blogspot.com/2012/06/bicycle-history.html
Wreszcie nadszedł czas na łańcuch. Dzięki niemu i przekładni, koła mogły zachować rozsądną wielkość jednocześnie pozwalając rozwijać duże prędkości. Pojawienie się łańcucha to rok 1873 (łańcuch napędza przednie koło) i 1879 (łańcuch wreszcie napędza tylnie koło). Następnymi innowacjami było dodanie przez weterynarza z Belfactu – Dunlopa – opony gumowej dzięki której jazda stała się o wiele wygodniejsza. W 1902 roku dorzucono do roweru zmianę biegów. Stało się to za sprawą Henrego Strumeya i Jamesa Archera. Trzybiegowa konstrukcja montowana w piaście ważyła mniej niż kilogram. Przerzutka przemieszczająca łańcuch po zębatkach nie zdała w tamtym czasie egzaminu. Zbyt duża ilość błota na ulicach uniemożliwiała jej poprawne działanie.

Rower Strumeya i Archera
źródło: http://rowerowytorun.com.pl/art/133/historia-roweru.html

I w ten oto sposób powstał rower jaki znamy i kochamy. Pojazd ten zawsze fascynował ludzi. Na początku miał zastąpić konia, później miał być alternatywą dla samochodów, na które mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi. Dziś, jako pojazd napędzany siłą ludzkich mięśni, jest przede wszystkim świetny do rekreacji i sportu, a jazda nim to sama przyjemność!

Wraz z ekipą E-stojakównarowery.pl znaleźliśmy dla was jeszcze dwa filmiki przedstawiające historię roweru prezentowaną przez łódzką grupę Bicykle.pl. Przyjemnego oglądania! 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz