piątek, 30 listopada 2012

Pierwszy sezon roweru miejskiego w Warszawie za nami










Pierwszy sezon roweru miejskiego w warszawie za nami

W sierpniu tego roku ruszył system pod wstępną nazwą „Warszawski rower publiczny”. Po trzech miesiącach jego oficjalna nazwa – czyli „Veturilo” – zagościła już na stałe w pamięci warszawiaków. Można nawet stwierdzić, że w mieście panuje swoista moda na miejską wypożyczalnie rowerową. Zaczyna się ostatni tegoroczny weekend, w którym będzie można poczuć wiatr we włosach na publicznym dwukołowcu.

Jak to się zaczęło?

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Veturilo

W lutym tego roku, radni wprowadzili odpowiednie zmiany w statucie ZTM i zapisali środki na miejska wypożyczalnie rowerów w Wieloletnim Planie Finansowym. Całą inicjatywa miała mieć na celu zmniejszenie liczny aut w centrum Warszawy przy jednoczesnym przyczynieniu się do poprawy zdrowia poprzez korzystanie z roweru jako codziennego środka do szkoły i pracy.

Ogłoszono przetarg na operatora systemu. Konsorcjum, które okazało się być zwycięzcą będzie zarządzać rowerami do listopada 2016 roku i otrzyma za to sumę łącznie 19 mln złotych brutto.

Grosz do grosza i … mamy sporo rowerów!

Cała inicjatywa ma powstać stopniowo. W sierpniu 2012 roku uruchomionych zostało pierwszych 57 stacji Veturilo. Obsługiwały one łącznie 1000 rowerów. Rozmieszczono je na razie jedynie po lewej stronie Wisły a największy nacisk położono na obsługę centrum miasta, w którym zlokalizowana aż 31 wypożyczalni. 11 z nich powstało na Bielanach, 13 na Ursynowie i 2 na Wilanowie.

W przyszłym roku (planowany miesiąc to marzec) zostanie uruchomionych kolejnych 70 wypożyczalni. Tym razem system wkroczy na Pragę oraz poszerzy swoja ofertę w centrum miasta. W sumie do 2016 roku w mieście będzie działać co najmniej 125 stacji rowerowych, które obsługiwać będą 2100 pojazdów.

Dla porównania możemy zobaczyć iloma miejskimi rowerami mogą się poszczycić przykładowe europejskie metropolie i inne miasta w Polsce:
Paryż – 20 000 rowerów
Londyn – 6 000 rowerów
Barcelona – 6 000 rowerów
Wiedeń – 1 200 rowerów
Ryga – 140 rowerów
Wrocław – 300 rowerów
Poznań – 80 rowerów
źródło:http://www.gazetaecho.pl/veturilo-ruszy-
skromnie-na-tarchominie_62171
Pierwszy sezon z Veturilo za nami? Jak było?
Na oficjalnej stronie systemu znaleźliśmy informację, że od momentu uruchomienia miejskie rowery były wypożyczane już 250 tysięcy razy. Oznacza to, że każdy dwukołowy wehikuł był wypożyczony średnio prawie 250 razy. Veturilo zgromadziło również aż 46 tysięcy zarejestrowanych użytkowników. Miasto, operator a także większość mieszkańców Warszawy uważa start systemu za sukces. Można stwierdzić, że w stolicy zapanowała swoista moda na poruszanie się miejskim rowerem. Jednak jednym z celów systemu miało być zmniejszenie natężenia ruchu samochodowego w centrum Warszawy. Nie wydaje nam się aby został on zrealizowany. Uważamy, że do inwestycji w nowe pojazdy i nowe stacje powinny dołączyć plany rozbudowy ścieżek rowerowych, których w centrum miasta jest jak na lekarstwo. Po ulicach jeździ się niebezpiecznie ze względu na ogromną ilość samochodów, po chodnikach jazda jest prawie niemożliwa gdyż panuje tam bardzo duży ruch pieszych. Wydaje nam się, że gdyby drogi rowerowe pojawiły się w centrum, zniknęło by też niego sporo aut.
System powróci do nas 1 marca 2013 roku – niezależnie od pogoda jaka będzie wtedy panowała. My wypróbowaliśmy rowery Veturilo i jesteśmy z nich całkiem zadowoleni. Cieszymy się, że rowery maja przyszłość w Warszawie i trzymamy kciuki.
Tymczasem wracamy do intensywnej pracy. Jej efekty możecie zobaczyć na E-stojakinarowery.pl!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz